Present Perfect и Past Simple.
Цели урока:
Обучающая — научить учащихся различать случаи употребления прошедшего времени и обеспечить в ходе урока усвоение Present Perfect и Past Simple. Развивать навыки чтения и устной речи учащихся.
Воспитательная – Создать условия, обеспечивающие формирование у учеников навыков самоконтроля при выполнении заданий урока.
- Развивающая - создать условия для развития коммуникативных навыков через разнообразные виды речевой деятельности (монологическая, диалогическая речь)
.
Оборудование: компьютерный класс, кассетный магнитофон, проектор, раздаточный материал, проекты, презентация.
Aim: Особенности употребления Present Perfect и Past Simple.
Ход урока.
Teacher: Good morning pupils. How are you today? Today we'll speak about Present Perfect и Past Simple.
1. Фонетическая зарядка:
Teacher: First. We know a lot of verbs. Look at the blackboard. You see phonetic sounds. Let's revise the verbs with these sounds and give 3 forms of these verbs.
1.[s] – sing, send, spend
[g] – get, give, go,
[t] – take, teach,
[r] – read, write,
2.ПЕСНЯ Ex.6 p.158. (Песня с have + 3 форма глагола)
Teacher: О каком времени мы будем говорить сегодня?
Children: Present Perfect
Teacher :Об особенностях употребления Present Perfect и Past Simple и проведём проверочную работу.
2. Речевая зарядка
1)
Teacher: (после прослушивания песни)
And what about you?
Have you met famous people?
Have you tried English tea?
Have you swum in the sea?
2. Речевая зарядка (работа по цепочке)
2)Teacher:
Have you travelled to Turkey?
Have you swum in the sea?
We work in a chain and ask each other the questions from the song: (учащиеся смотрят на текст стихотворения и составляют диалоги):
Teacher: Well, thank you my dear. I see you have seen and done a lot of interesting things -it's quite true - each one is wonderful in its own way. Who has done and seen the coolest thing.
3. Работа с проектами..(Презентации)
Teacher: In your presentations you have chosen different places of interest. What are they? Let's listen and ask questions.
Учащиеся подготовили дома презентации и рассказывают о своём летнем путешествии
У1. Презентация “Moscow”
У2. Презентация “Turkey”
Teacher: What places have our boys and girls told us about? .
(учащиеся отвечают)
Teacher: Who has done and seen the coolest thing?
(учащиеся отвечают)
Оценивание проекта.
Грамматический материал
Какое время использовали ребята, рассказывая о своих каникулах? (учащиеся отвечают) PAST SIMPLE
А в каком времени ещё можно рассказывать о том, что произошло в прошлом?
(учащиеся отвечают) PRESENT PERFECT
Teacher: Почему мы используем разные времена в английском языке?
Учащиеся читают правила. Правила стр.168.
Учащиеся выполняют упр. А стр.171 учебника (см.Workbook)
Teacher: (раздаёт фотографии из путешествия за границу)
You wondered where I was during the summer. Finally I can answer your questions. The most interesting one will receive a prize. Find out where I liked more?
Учащиеся задают вопросы учителю:
Have you been to Rome?
Have you swum in the sea?
Have you gone on a jumbo jet plane?
Have you tried Italian pizza?
РЕФЛЕКСИЯ
6. Аудирование.
Put your hand up if you hear sentences in Present Perfect.
- She dances every day.
- I have just gone to the theatre.
- I saw my friends this morning.
- She has lost her money.
- I didn’t know about it.
- I have already been to Moscow.
Найти ошибки
Teacher:Now look at the screen. You should find mistakes.
Yesterday I have got up early.
I went to school this month.
Where have you been?
I have just bought the present for my mum.
My teacher has been in Berlin last year.
Teacher: At the end of our lessons we'll write the test.
Заключительный этап урока.
Did you like our lesson?
У3,У4: Я научился рассказывать о лете, используя Past Simple и Present Perfect».
Я узнал, что.
Teacher:Children, you can
Итак, сегодня была
Какой у нас получился урок?Что вам понравилось?
(Выставление оценок).
Home task. Learn the words in your vocabulary.
Good-bye/
|